Pierwszy Trening GRATIS Zapraszamy

Pozycje

Taekwon-do pozycja (sogi) jest podstawą wszystkich technik i niej w dużym stopniu zależy prawidłowość ich wykonania. Aby utrzymać równowagę, dużą stabilność i możliwość wykonania odpowiednich technik wymagane są następujące kryteria:
1. Postawa musi być wyprostowana oprócz wyjątkowych przypadków.
2. Rozluźnione mięśnie ramion.
3. Napięte mięśnie brzucha.
4. Prawidłowe ustawienie twarzy w stosunku do przeciwnika.
5. Utrzymanie równowagi.
6. Odpowiednie wykorzystanie sprężystości kolan.

Narani sogi
Nogi są ustawione równolegle na szerokość klatki piersiowej, od zewnętrznych krawędzi stóp. Kolana muszą być wyprostowane, palce proste.

Gunnun sogi
Pozycja ta jest bardzo użyteczna przy poruszaniu się do przodu i tyłu, zarówno w ataku, jak w obronie. Ustawiając się w tej pozycji należy:
1. Przesunąć jedną stopę do przodu, lub tyłu na odległość 1.5 szerokości ramion mierząc od dużych palców stóp i na szerokość równą szerokości ramion między liniami centralnymi stóp.
2. Zgiąć przednią nogę tak, aby wierzchołek kolana i pięta znalazły się w jednej pionowej linii, nogę tylnią całkowicie wyprostować.
3. Rozłożyć ciężar ciała równomiernie na obie nogi.
4. Palce przedniej nogi ustawić na wprost, nogi tylnej pod kątem 250 na zewnątrz.

Niunja sogi
Pozycja ta ma zastosowanie zarówno w ataku jak i w obronie, jest dogodna do wykonywania kopnięć odciążoną nogą wykroczną. Na ogół twarz ustawiona jest pod kątem 450 do przeciwnika. Przyjmując pozycję niunja sogi należy:
1. Stopy ustawić pod kątem 900, przesunąć jedną ze stóp do przodu na odległość równą 1.5 szerokości ramion między palcami stopy przedniej, a zewnętrzną krawędzią stopy tylnej. Stopy należy skierować pod kątem 150 do wewnątrz. Pięta nogi tylnej powinna znajdować się na linii z wewnętrzną częścią nogi przedniej (duży palec), przy takim ustawieniu wewnętrzna część pięty nogi przedniej znajdzie się w odległości ok. 2.5cm od tylnej części pięty nogi tylnej.
2. Zgiąć tylną nogę, aż do osiągnięcia pionowej linii między wierzchołkiem kolana i palcami stopy, zginając jednocześnie i proporcjonalnie nogę przednią.
3. Ustawić miednicę w kierunku zgodnym z nogą zakroczną do uzyskania pionowej linii ze stawem kolanowym.
4. Rozłożyć ciężar ciała: ok. 70% na nogę zakroczną, ok. 30% na nogę wykroczną.
Jeżeli lewa noga jest z przodu, to pozycja nazywa się prawą (orn niunja sogi), jeżeli prawa noga jest z przodu, to pozycja nazywa się lewą (yen niunja sogi).

Gojung sogi
Jest skuteczną pozycją zarówno przy ataku, jak i bloku. Jest pozycją podobną do pozycji niunja sogi, różni się od niej tylko tym, że:
a)Ciężar ciała jest rozłożony równomiernie na obie nogi.
b)Odległość między stopami wynosi ok. 1.5 szerokości ramion mierząc od palców nogi przedniej do wewnętrznej krawędzi nogi tylnej.
Jeżeli prawa noga jest z przodu, to pozycja nazywa się prawą (orn gojung sogi), jeżeli lewa noga jest z przodu, to pozycja nazywa się lewą (yen gojung sogi).
Dla gojung sogi właściwe jest ułożenie twarzy pod kątem 450 do przeciwnika tak przy ataku, jak i bloku.

Annun sogi
Jest to bardzo stabilna i dogodna pozycja zarówno przy wykonywaniu technik do boku, jak i technik do przodu. Zasadniczą zaletą tej pozycji jest możliwość przejścia do obrony bez zmiany położenia stóp.
Ustawiając się w niej należy:
1. Równolegle przenieść jedną nogę w bok na odległość 1.5 szerokości ramion. Jest to odległość między największymi palcami obydwóch stóp.
2. Skierować palce lekko do wewnątrz, a ciężar ciała rozłożyć równomiernie na obie nogi.
3. Ugiąć i rozszerzyć na zewnątrz kolana tak, aby wierzchołki kolan wypadły w linii pionowej nad linią łączącą czubki palców stóp.
4. “Skupić” siłę napinając mięśnie ud.
5. Zachować postawę napinając mięśnie brzucha.
Zarówno przy ataku jak i bloku twarz ustawiona jest “na wprost” względnie “bokiem” do przeciwnika.

Kyocha sogi
Pozycja ta jest wygodną pozycją do ataku z wyskokiem do przodu lub na bok, znajduje także zastosowanie jako pozycja wyjściowa. Ustawiając się w tej pozycji należy:
Skrzyżować nogi ustawiając jedną stopę przed lub za drugą lekko dotykając podłoża poduszkami stóp.
Ugiąć nogi w kolanach, przenieść ciężar ciała na nogę stacjonarną (nieruchomą), nogę stacjonarną ugiąć tak aby koniec kolana znalazł się nad palcami stopy.
Gdy ciężar ciała przeniesiony jest na nogę prawą pozycja nazywa się orn kyocha sogi, gdy jest odwrotnie nosi nazwę yen kyocha sogi. Tak przy ataku jak i przy bloku zastosowanie znajdują dwa ustawienia twarzy: “na wprost” i pod kątem 450 w stosunku do przeciwnika.

Guburyo sogi
Pozycja ta stosowana jest do bloku ale stosuje się ją też jako ustawienie do wykonania yop chagi lub dwit chagi. Wykonywać ją należy:
1. Ustawić nogę podporową ugiętą w ten sposób, że wierzchołek kolana znajduje się w linii pionowej nad końcem palców.
2. Ustawić piętę drugiej nogi na wysokości kolana nogi stacjonarnej, stopa ułożona jak przy kopnięciu yop chagi (stopa przyciągnięta, palce podciągnięte)
3.
a. Ustawienie do wykonania yop chagi: w rzucie z góry stopa nogi podporowej ustawiona pod kątem 450 w stosunku do uda drugiej nogi.
b. Ustawienie do wykonania dwit chagi: kolano nogi kopiącej podniesione pionowo do góry, w ten sposób, że wewnętrzna część stopy na wysokości pięty znajduje się przy kolanie
Gdy prawa noga jest na podłodze pozycja nazywa się orn guburyo sogi, gdy lewa noga jest na podłodze pozycja nazywa się yen guburyo sogi.

Soojik sogi
Zwana jest pozycją “pionową”. Wykonywać ją należy:
1. Ustawić jedną nogę z przodu na odległość równą szerokości ramion mierząc od końców palców nogi wykrocznej do wewnętrznej krawędzi nogi zakrocznej

Dwitbal sogi
Pozycja ta jest nazywana pozycją “na tylnej stopie”. Znajduje szerokie zastosowanie w obronie, a tylko sporadycznie w ataku. Pozwala na płynną zmianę dystansu i wykonanie szybkich kopnięć odciążoną nogą wykroczną. Przyjmując ją należy:
1. Przesunąć jedną stopę do przodu na odległość równą szerokości ramion od zewnętrznej krawędzi stopy tylnej do końców palców stopy przedniej.
2. Zgiąć tylną nogę tak, aby przednia krawędź kolana w rzucie pionowym nałożyła się na krawędź palców tej nogi.
3. Zgiąć nogę przednią w stawie kolanowym tak, aby dotykała podłoża jedynie poduszką stopy.
4. Skierować do wewnątrz stopę przednią pod kontem 250, a nogę tylną pod kontem 150.
5. Cały ciężar ciała przeniesiony jest na nogę tylną.
Jeżeli nogą zakroczną jest prawa noga, pozycja nazywa się “na prawej tylnej stopie” – orn dwitbal sogi, gdy jest odwrotnie nosi nazwę “na lewej tylnej stopie” – yen dwitbal sogi.

Nachuo sogi
Pozycja ta różni się od gunnun sogi tym, że jest dłuższa od niej o długość stopy. W nachuo sogi twarz skierowana jest zawsze “na wprost”.